Lymfa

Lymfa (míza) je nažloutlá tekutina některých živočichů včetně člověka, která koluje v lymfatickém systému. Má podobné složení jako krevní plazma. Je součástí imunitního systému, má významnou úlohu v obraně těla před infekčními a nádorovými onemocněními. Má důležitou roli také při vstřebávání tuků z potraviny ve střevním traktu.

Funkce

Lymfa odvádí tkáňový mok z tkání těla. Funguje jako obranný mechanismus těla, brání tělo před infekčními a nádorovými onemocněními. Filtruje a následně odvádí z těla škodlivé látky v lymfatických uzlinách, které vznikají jak při funkci organismu, tak ty, které pochází z venkovního prostředí. Umožňuje vstřebávání a přesun tuků v těle.

Lymfa je naše „čistička odpadu“. Je to vlastně tekutina, která koluje v lymfatickém systému podobně jako krevní systém. Je mu i podobná, jen má více svých vlastních cév a hlavně svá centra lymfatických uzlin. Ty fungují jako filtry po celém těle, přes které tělo čistí veškerý odpad, chemické látky ze stravy, léků, přebytky hormonů, tukové buňky, soli, bakterie a veškeré toxiny, které do něj nepatří. Kdybychom lymfatický systém neměli, v naše těle by se shromažďoval veškerý odpad (jako taková „skládka“) a naše těla by se doslova otrávila vlastním ODPADEM.

Zanesená lymfa se může projevovat únavou a bolestivostí nohou, křečemi a napětím v lýtkách, otoky celého těla, napuchlými obličeji, otoky horních i dolních končetin, otoky v břiše často přisuzovaným otylosti, celulitidou, ale i nadýmáním, alergiemi a obezitou. Lymfatické otoky vznikají nahromaděním přebytečné tekutiny ve tkáních, které na sebe vážou veškeré škodliviny. Tím dochází k pomalejšímu odtoku zatrhávající lymfy v dané oblasti a vzniká otok. Otéci pak může jakákoliv část těla.

Manuální lymfatická masáž (lymfodrenáž)

Manuální lymfatická masáž (lymfodrenáž)  je speciální ručně prováděná masáž, která má vynikající ozdravný, detoxikační, regenerační, relaxační i kosmetický účinek. Je to velice jemná masáž  Lymfatická masáž se provádí na dolních a horních končetinách, zádech, hýždích, bříšku, hrudníku, šíji a hlavy ze zadu a obličeje.   Poprvé se doporučuje masáž částečná 60 minutová (max. 90 minutová)   Celotělová masáž je v délce 3 hodin a nedoporučuje se hned napoprvé

Při lymfatické masáži, se používá  výhradně jemných, pomalých, hmatů a velice lehkých tlaků. Při každé lymfatické masáži ruční i přístrojové, se provede série speciálních hmatů pro uvolnění hlavních uzlin v oblasti krku.

Před masáží doporučuji během dne dodržovat pitný režim – tzn. vypít minimálně dva litry tekutin denně,nejlépe čisté vody.  Při velkých otocích je vhodné i odkyselit organismus a alespoň omezit mléčné výrobky a lepek  (pečivo, koláče, zahuštěné omáčky moukou…)

Nevhodné k pitnému režimu jsou minerálky, káva, alkohol, coca-cola, zelený čaj apod

Zařadit pohyb –  nejlépe svižnou chůzi (ne každý pohyb je totiž při lymfatických otocích vhodný)Co se týče pohybu, nejlepší pro lymfu (ale i pro celé tělo) je jednoznačně CHŮZE. Nejobyčejnější a nejgeniálnější pohyb, který Vás navíc nic nestojí. Lymfu totiž rozhýbávají převážně svaly a navíc při chůzi správně dýcháte, což je pro lymfu také velmi důležité.Z ostatních sportů je nejvhodnější plavání.

Na masáž doporučuji přijít v pohodlném spodním prádle, které Vás nebude obepínat. Před lymfatickou masáží prosím nepoužívejte tělové mléko ani jiné krémy.

Jak často lymfatickou masáž absolvovat?

Pokud nemáte potíže s lymfatickým systémem a žádné otoky. Chcete jen preventivně podpořit lymfatický systém , nebo detoxikovat tělo (např. na jaře a na podzim) stačí si dopřát jednou až dvakrát za ro preventivní sérii masáží pro odlymfování celého těla – jedna série jsou 3  masáže v délce 60 minut, čím rychleji jsou masáže provedené za sebou tím lépe. Může se masírovat klidně 3x týdně,ale  stačí alespoň jednou týdně. 

Pokud máte s lymfatickým systémem už potíže a otoky jsou již viditelné, pak jedna lymfatická masáž Vás nezbaví dlouhodobých potíží a nenastartuje lymfu k její správné činnosti, maximálně Vám uleví od pocitu „těžkých nohou“. Abychom lymfu rozproudili,  pročistili a odstranily dlouhodobé potíže a lymfa mohla zase fungovat správně, je potřeba absolvovat minimálně 5 masáží alespoň 1 lépe však 2 – 3x týdně.

Každé tělo ale reaguje individuálně a podle toho se počet masáží upraví.

Každý by měl počítat s tím, že se po správně provedené masáži, může dostavit únava (tím jak odpadní látky odchází  z těla ven, aby se únava nedostavila, nebo byla co nejmenší,  podpoříte správným pitným režimem po i před masáží)nebo se může stávající stav na chvíli zhoršit.(Obzvlášť u kožních potíží – akné, lupénka, atopický ekzém…) Častější chození na záchod, tmavší moč (dohněda), lehký průjem.Chvilkové zhoršení pleti, může se objevit vyrážka, únava, bolest kloubů a svalů.Jde o reakci těla na odstraňování toxických látek a vždy do několika hodin nebo několika málo dní vše negativní odezní. Nebojte se tedy v kůře pokračovat.

Celotělovou lymfatickou masáž,která trvá 3 hodiny lze provést až po 2-3 částečných  lymfatických ošetřeních v délce 60 minut max. 90 minut. V případě, že je provedena celotělová masáž hned na poprvé, může nastat velmi negativní reakce organismu na velkou očistu bez přípravy.

V den ošetření lymfatickou masáží není vhodná jakákoliv zvýšená fyzická zátěž.(Jakékoliv sportovní a velké fyzické aktivity)

V den lymfatické masáže se nedoporučuje žádný alkohol (byť jen sklenička piva po obědě nebo sklenka vína)

Jaké jsou příznaky poruchy lymfatického systému?

Počáteční projevy toho, že lymfatický systém nefunguje , jak by měl, jsou například mírné a dočasné otoky nohou i jiných částí těla – po fyzické námaze dynamické –(pohyb), nebo statické (stání na nohou, sezení). K projevům poruchy odvodu lymfy patří i pocity těžkých nohou, otoky očních víček a různé formy celulitidy (tzv. pomerančová kůže), zadržování vody v těle, chronická únava a bolesti hlavy.Někdy také vyšší sklon k infekčním chorobám horních cest dýchacích (chřipky, angíny, různé záněty).Masáž (odborně drenáž), je může v řadě případů odstranit či zmírnit.
Podle míry poškození se poruchy klasifikují do několika stupňů, z nichž poslední stupeň představuje nevratné deformace končetin (tzv. sloní noha) nebo jiných částí těla.

Lymfatický systém je přetížen při stresu, nedostatku pohybu, špatném (mělkém) dýchání, nesprávném pitném i stravovacím režimu, při kouření, nošení těsného prádla, jednostranné zátěži (např. dlouhé stání, sezení) apod. Lymfatický systém může být také narušen po operaci, úrazu či prodělaném infekčním onemocnění.

Indikace lymfatických masáží

Poúrazové a pooperační stavy  – kdy včasně provedená lymf. masáž zlepšuje odvedení produktů metabolismu z oblasti operační rány a okolí – podpora hojení.

Artrózy ( kyčle, kolena, ramena, stavy po ortopedických operacích, totální endoprotézy.)
Stavy po operaci žil, plastiky vazů, úrazy
Statické obtíže, distorze, dispenze
Bechtěrevova  choroba
Revmatoidní artritida
Chronická polyartritida
Myalgie
Chronické astma
Stavy po zánětu žil
Hypertenze
Únavový syndrom
Bürgrova choroba
Stavy po operaci s následným otokem
Stavy po ablaci prsu
Bolestivé menstruace
Klimakterické potíže
Otoky v graviditě (pouze dolní a horní  končetiny a jen od druhého trimestru)
Syndrom bolesti hlavy
Migrény
stavy po operaci plotének
Boreliózy
Paréza facialis
Chronické záněty dutin
Spastická rýma
Tinitus
Akné
Lupénka
Atopický ekzém
Bércové vředy
Erysipel
Edémy
Lymfedémy
Lipedémy

Kontraindikace absolutní

Maligní onemocnění
Infekční onemocnění
Akutní bakteriální onemocnění
Virové onemocnění
Streptokoková hnisavá onemocnění
Akutní IM, CMP, vředová choroba
Zvýšená teplota nad 37°C
Akutní astma

Kontraindikace relativní

Těžká srdeční onemocnění
Astma kardiální
Akutní astma Bronchiální
Hyperthyreóza a hypotonie

Kontraindikace pro místní ošetření

Akutní žilní onemocnění
Těhotenství v prvních 4-5 měsících (bedra, DK, břicho, hrudník)
Menstruace
Adnexitis
Spastická zácpa
Vředová choroba
Břišní bolesti a těžkosti

 VHODNÉ SESTAVY LYMFOMASÁŽÍ – PŘÍKLADY

1.nebo 2.nebo3.  – pocit těžkých nohou, otoky dolních končetin, celulitid, po operacích na DKK, bolesti kloubů, při sedavém zaměstnání či celodenním stání,

4. nebo 5. nebo 6. nebo 10.  – bolesti šíje, otoky rukou a horních končetin, brnění končetin

6. nebo 10. nebo 13.  – astma bronchiále, snížená vitální kapacita plic /např. u bechtěreviků/, pocity, že se nemohu donadechnout, stavy po ablacích prsu a jiných hrudních operacích

9. nebo 11.  – oteklá víčka, pocit unavených či těžkých očí, bolesti hlavy /včetně akutních migrén/, chronická rýma, dutiny, při periferní paréze /obrně/ lícního nervu, po operacích na obličeji a hlavě

3. nebo 7. nebo 12.  – potíže s vyprazdňováním, zácpa, hemeroidy, bolestivá menstruace /lymf.masáž se ale nedělá během menses!/, některé druhy ženské sterility a inkontinence, po operacích zad a břišních operacích

3.nebo 14. – při poruchách imunity, celkových otocích, zadržování vody v těle, celková detoxikace, pročištění organismu, krve, tím lepší kůže /vyrážky, svědění, lupénka…/